Chrzest.

Sakrament chrztu w drugą niedzielę miesiąca. Wyjątkowo, gdy dziecko lub matka są słabi, chorzy w każdym czasie po ustaleniu z księdzem Proboszczem. Rodzice dziecka do chrztu zgłaszają się aktem urodzenia dziecka, aby dokonać zapisu w księdze ochrzczonych. Zostają pouczeniu o istocie tego sakramentu i przygotowani do uczestnictwa w nim.
Rodzice chrzestni winni mieć ukończony 16 rok życia, po bierzmowaniu i czynnie uczestniczyć w życiu parafii, kościoła/ praktykujący w wierze/.
Wybór imienia - rodzice chrześcijańscy kierują się wyborze imienia dobrem duchowym dziecka - wybierając jedno z imion jako  imię świętego patrona, patronki!
Najlepszym czasem na chrzest jest Wigilia Paschalna, każda niedzielna Eucharystia, gdyż chrzest jest włączeniem dziecka do wspólnoty kościoła/ parafii/ a nie sprawą prywatną.

Bierzmowanie.

Sakramentu bierzmowania w Archidiecezji Przemyskiej udziela się młodzieży w trzeciej klasie Gimnazjum po wcześniejszym, trzyletnim okresie przygotowania.
Bierzmowanie w tym roku będzie w Parafii Kraczkowa 17 kwietnia o godzinie 17.00.

Małżeństwo.

Na trzy miesiące przed planowanym ślubem narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej by ustalić termin ślubu i zgromadzić potrzebne dokumenty do zawarcia tego sakramentu.

Potrzebne dokumenty do spisania protokołu przedślubnego:
-aktualny dowód osobisty
-świadectwo chrztu / aktualne/
-świadectwo bierzmowania
-świadectwa nauki religii z ostatnich klas / szkoła podstawowa, Gimnazjum, wyżej.../ lub indeks.
-świadectwo katechez przedmałżeńskich / parafialnych/
-świadectwo nauk przedślubnych / Poradnia Rodzinna/
-Zaświadczenie o stanie wolnym z Urzędu Stanu Cywilnego.

Na spisanie protokołu przedślubnego potrzeba się wcześniej umówić z księdzem Proboszczem telefonicznie lub osobiście - gdyż spisanie protokołu wymaga ponad godzinę czasu.

środa,
17 kwietnia 2024